Telefon
WhatsApp
Kredi kartında faiz değişti
300 X 250 Reklam Alanı
Üç ayda bir belirleniyordu

Üç ayda bir belirleniyordu

 

Kredi kartı faizleri normalde 3 ayda bir revize ediliyordu. Fakat Merkez Bankası, 1 Nisan’daki açıklamasıyla, yenisi ilan edilene kadar mevcut oranların geçerli olacağını duyurmuştu. O günkü kararda TL kredi kartı işlemlerinde uygulanan aylık azami akdi faiz (nakit çekiminde uygulanabilecek en yüksek faiz) yüzde 1.25, gecikme faizi de yüzde 1.55 olarak belirlenmişti. Dün bu oranlarda değişikliğe gidildi.

Gecikirse yüzde 1.76

Gecikirse yüzde 1.76

Konuyla ilgili değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, yeni rakamlar Merkez Bankası tarafından duyuruldu. Buna göre; 1 Kasım’dan geçerli olmak üzere TL kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.46, azami gecikme faizi yüzde 1.76, yabancı para kredi kartına uygulanacak aylık azami akdi faiz yüzde 1.17, azami gecikme faizi de yüzde 1.47 olacak

Yeni yönteme geçildi

Yeni yönteme geçildi

 

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının güncel piyasa koşullarını yansıtan, öngörülebilir ve kurala bağlı bir yöntem ile belirlenmesine karar verilmiştir. Kredi kartına uygulanacak azami faizin belirlenmesinde, fonlama maliyetinin göstergesi olarak, bankaların ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranları dikkate alınarak hesaplanan referans oranı esas alınacak.”

Her ay sonu açıklanacak

Her ay sonu açıklanacak

 

Mevduat faizlerinin ortalamasına göre hesaplanacak yeni oranlar her ayın sondan 5’inci işgünü Merkez Bankası’nın internet sitesinde ‘Bankacılık Verileri’ altında ilan edilecek. Düne kadar geçerli olan yüzde 1.25’lik kart faizi, ihtiyaç kredi faizlerinden çok daha avantajlı durumdaydı. Bu kapsamda acil nakit ihtiyacını nakit çekim, taksitli nakit avans yöntemiyle giderenler, kredi çekenlere göre daha az faiz ödüyordu.

İhtiyaç kredisine göre avantaj sürüyor

İhtiyaç kredisine göre avantaj sürüyor

 

Bugün itibarıyla geçerli olacak kredi kartından nakit çekim faizi yüzde 1.46’ya gelse de hâlâ kredi faizine göre avantajını koruyor. Ancak yüzde 1.50-2.00 arasında olan bireysel ihtiyaç kredilerine göre fark bir miktar kapanmış durumda. Hangi yöntemle nakit ihtiyacı giderecekseniz toplam maliyet karşılaştırması yapmanızda fayda var.

Ek kesinti yapılıyor mu?

Ek kesinti yapılıyor mu?

 

Kartla nakit çekimde aylık yüzde 1.46 faize (akdi faiz) ek olarak, faizin TL karşılığının yüzde 15’i kadar ‘Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF)’ ve yüzde 5’i kadar da ‘Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV)’ alınıyor. Kredide de faizden KKDF ve BSMV’nin yanında binde 5 de tahsis ücreti alınıyor.

 

Anapara üzerinden

Anapara üzerinden

 

Yüzde 1.46’lık aylık faiz kabul edilebilir limitlerde olmasına rağmen nakit avansta yaşanabilecek gecikmeler, borcun faizinin yüzde 1.76’ya çıkmasına neden oluyor. Kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda, mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için yüzde 1.76 gecikme faizi, asgari tutar dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz (yüzde 1.46) uygulanıyor. Kredi ve kredi kartlarının geç ödenmesi durumunda işletilecek olan faiz sadece anapara üzerine işletilebiliyor. Bankalar kredi kartı borcunuzdan dolayı faiz üzerine faiz işletemiyor.

 

 
Asgari ödeme yüzde 20

Asgari ödeme yüzde 20

 

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesabı daha önce kartın kaç yıllık olduğuna ve limite göre yapılırken şu an tüm kartlar için aynı oran uygulanıyor. Bu oran da son düzenlemeyle yüzde 20 olarak belirlendi. BDDK ayrıca, kredi kartı borcu ötelenen vatandaşlara 31 Aralık 2020 tarihine kadar asgari tutar da dahil ödemesiz dönem tanımlanabilmesine imkan sağladı.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

Taya Spor Giyim

Yazarlarımız

İstanbul Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği