Telefon
WhatsApp
Pandeminin gölgesinde Cumhuriyet Bayramı coşkusu
300 X 250 Reklam Alanı

'CUMHURİYET UNUTULMAZ''


     Cumhuriyet kutlamalarını onbinleri buluşturan muhteşem bir gelenek haline getiren Nilüfer Belediyesi, pandemi sürecinde toplu etkinliklerin yasaklanması üzerine ”Cumhuriyet Unutulmaz” sloganıyla, pandemi koşullarına uygun etkinlikler organize etti.

Korona virüs pozitif vakalarının Bursa’da artış göstermesi üzerine halk sağlığını gözeterek, binlerce insanı bir araya getiren Cumhuriyet Yürüyüşü’nü bu yıl yapmama kararı aldıklarını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Ancak bu durum, Cumhuriyet’i kutlamaktan vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Bu yıl Cumhuriyet Bayramımızı pandemi koşulları altında ve risk yaratmadan kutlamaya çalışacağız. Yürüyüş yapmasak da Cumhuriyet’i unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı ifade edeceğiz” dedi.

22 Ekim’den bu yana Halkevi önü ile Nazım Hikmet Kültürevi’nden onbinlerce bayrak dağıtımı yapıldığını kaydeden Başkan Erdem, tüm Nilüferlilerden evlerinin balkonlarını bayraklarla donatmalarını istedi.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda bir sergi açılacağını ve Kurtuluş mücadelesinin en önemli dönüm noktalarını anlatan metin ve görsellerle oluşturulacak açıkhava sergisinin Kasım ayı ortalarına kadar izlenebileceğini sözlerine ekleyen Başkan Erdem, “Bu bayram da tıpkı 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta yaptığımız gibi giydirilmiş araçlarla Nilüfer sokaklarında marşlar çalarak bayram ruhunu yaşatmaya çalışacağız. 29 Ekim’de saat 11.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda yapacağımız çelenk sunma töreninin ardından sokaklarımızı şenlendireceğiz. Saatler 19.00’u gösterdiğinde ise belediye önünde toplanarak yürüyüş yerine bu kez sınırlı katılımla araç konvoyu yapacağız. Saat 21.00’de FSM hastane alanında sona erecek konvoyun ardından, burada İstiklal Marşımızı okuyup Cumhuriyet’in ilanının 97’inci yılını kutladıktan sonra dağılacağız” dedi.

Osmangazi Belediyesi de salgının etkisiyle bu yıl kutlamaları sessiz geçirecek belediyeler arasında. Osmangazi Belediyesi kutlamalar düzenlemezken Cumhuriyet’in 97’inci yılına özel vatandaşlara 97 bin Türk Bayrağı dağıtılacak.

Bayrak dağıtma akımına katılan bir diğer belediye ise Gemlik Belediyesi, çarşı meydanına kurdukları stantta vatandaşlara Cumhuriyet Bayramı mesajı içeren bayrak paketleri dağıtıldı. Pandemi dolayısıyla etkinlik gerçekleşmezken daha önceden bir ilke imza atılacak. 9 Ekim günü önceden kendilerine verilen randevuya uygun şekilde Gemlik Atatürk Stadı’na gelecek Gemlikliler, sıcak hava balonuna binerek Gemlik’i gökyüzünden izleme fırsatı bulacak. Etkinliğe katılım için kayıtla Gemlik Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından devam ediyor.

    Cumhuriyet coşkusunu dolu dolu yaşayacak bir diğer belediye Mudanya Belediyesi. Kutlamalamalara 28 Ekim günü saat 13.00 ‘da İskele Atatürk Anıtı çelenk sunumu ile başlayacak olan Mudanya Belediyesi, 29 Ekim günü saat 11.00’da Kaymakamlık Makamı Tebriklerin Programı ile etkinliklere başlayacaklar sonrasında çeşitli programlarla gün boyu kutlamalar sürecek. Etkinlikleri 19.00’da Mütareke Meydanı Bando Konseri ile noktalayacak olan Mudanya Belediyesi’nin programında yer alan diğer etkinlikler şu şekilde :

11.30 İskele Meydanı Resmi Tören

15.00 Cumhuriyet Bayramı Tekne Korteji (Arnavutköy Liman)

18.00 Güzelyalı Atatürk Parkı Bando Konseri / Araç Kortej Geçişi

Cumhuriyet Bayramı coşkusunun yaşandığı bir diğer durak ise Kapalı Çarşı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyet Bayramı Kapalı Çarşı ziyaretçileri ve esnaflarla birlikte coşkulu geçiyor. Her yerin Türk Bayrağı ile donatıldığı Kapalı Çarşı görüntüsüyle büyüledi. 

 

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

Taya Spor Giyim

Yazarlarımız

İstanbul Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği